Visszatérés a kezdőlapra...

ÉlményfürdoUszodaKemping

Miért jó úszni?

 

A sport minden mennyiségben örömforrás, mozgás az agynak és a testnek, mindemellett a legjobb egészségbiztosítás.

 

Magyarország sporthagyományaiban gazdag kultúrájának egyik alappillére az úszósport. Gondoljunk csak a nagy nevekre, Hajós Alfrédtól Egerszegi Krisztináig hosszú a sor.

 

Az úszás az egyik leghatékonyabb mozgásforma. Úszás közben a szervezet oxigénfelvétele és felhasználása egyensúlyban van, ezáltal javul a tüdő-szív-keringési szervrendszerek teljesítőképessége. Vízben könnyebb a hőleadás és kevesebb az izzadás. 

 

A víz ellenállása miatt intenzívebb munka végezhető, mint a szárazföldön. A felhajtóerő csökkenti a testre nehezedő súlyt, így kíméli az ízületeket. Túlsúlyos illetve mozgássérült személyeknek is javasolt, mert a gerincoszlopra és a csontozatra kisebb terhet kap.

 

Fejleszti a kondicionális- és koordinációs képességeket. A legtöbb izomcsoportot egyszerre és alaposan megmozgatja, erőt, állóképességet és rugalmasságot egyaránt biztosít. Fontos szerepe van a testtartás javításában, ezért nemcsak a rekreáció, hanem a rehabilitáció területén is hasznos a vízben való mozgás. Így a csont, izületi bántalmak, szív- és érrendszeri betegségek, gerincdeformitások és balesetek, műtétek utáni terápiára is alkalmas.

 

Különösen ajánlott gyermekek számára. Ma már Magyarországon is ismert baba-úszás jelentősége rendkívül nagy, hiszen sokszor már járás előtt „úszik” a baba, másrészt a vízzel kapcsolatos félelmek sem alakulnak ki, aminek később felmérhetetlen haszna lehet.

 

Az úszómozgások során rengetek fejlesztőgyakorlat is játszva végezhető, melyek segítik a kar és a láb mozgásának összerendezését, az ügyesség fejlesztését különböző vízi játékok során, valamint  javítja a közérzetet és az étvágyat is.

 

Van azonban olyan mozgásforma is amit kifejezetten olyan gyermekek számára fejlesztettek ki, akik növekedésük idején a mozgásfejlődés fontosabb mozzanatai közül egyet vagy többet valamiért kihagytak. Ezen mozgások kimaradását azért szükséges utókorrigálni, mert ezek nélkül a finom mozgások kiépülése (rajzolás, írás) készsége is csorbát szenvedhet később.

 

Összességében tehát elmondható, hogy az izmok és csontozat gyermekkori fejlődésének kulcsszerepe van az időskori csontritkulás és más mozgásszervi betegségek megelőzésében.

 

Hogyan ajánlott úszni? A legjobb hatás elérése érdekében minimum 20 percig kell úszni megállás nélkül. Nem szabad megfeledkezni a bemelegítésrõl és a levezetésrõl sem. Lassan kell elkezdeni az úszást legalább 5 perc bemelegítéssel és ugyanennyi levezetéssel.

 

Kik vigyázzanak az úszással? Lényegesen kevesebben vannak azok, akiknek árt az úszás. Nem ajánlott azoknak, akiknek hosszantartó súlyos bőrbetegségük van, Ezek közül kiemelt jelentőségű az ekcéma, a kiterjedt gombás bőrbetegség, a panaszokat okozó száraz bőr. Valamint kerüljük az úszást epilepszia és terhelés okozta súlyos asztma esetén is.

 

Uszodánkban az oktatással a Rája ’94 úszóklub foglalkozik.

Oktatók, elérhetőségeik:

Bujna Lilla: +36 20 391-7259 - úszásoktató

Farkas András: +36 30 959-2618 - edző


Küldjöm e-mailt részünkre Grafikai tervezés Portál fejlesztés és üzemeltetés Kristályfürdő - Ajka